Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Foday Sankoh

Foday Saybana Sankoh 17 Ekim 1937’de, Sierra Leone’un Tonkolili bölgesindeki Masang Mayoso köyünde doğdu. Babası Temre, annesi Loko ırkına mensuptur.

İlk ve ortaokulu Magburaka’da okudu. Sonra birkaç işte çalıştı. 1956’da Sierra Leone ordusuna katıldı. Nijerya’da ve İngiltere’de askerî eğitim aldı. 1971’de bir ayaklanmaya katıldığı gerekçesiyle yedi yıl hapse mahkûm edildi. Mahkûmiyetinin ardından seyyar fotoğrafçılık yapmaya başladı. Böylelikle genç radikallerle iletişime geçme fırsatı buldu. Sankoh ile ortakları Rashid Mansaray ve Abu Kanu, ordudan yardım istedi. Amaç, ordu yardımıyla APC (All People’s Congress/Tüm Halkların Kongresi) Hükûmeti’ni devirmekti. Ardından Sankoh ile ortakları, Charles Taylor’un liderliğini üstlendiği Liberya Ulusal Vatanperver Cephe’ye asker toplamak ve hizmet etmek için Liberya’ya gitti.

23 Mart 1991’de Foday Sankoh’un lideri olduğu RUF Partisi (Revolutionary United Front/Birleşik Devrimci Cephe) ile Charles Taylor’un ordusu, Sierra Leone’un Kailahun bölgesindeki bir köye saldırdı. Böylelikle iç savaş başladı.

RUF, iç savaş boyunca toplu tecavüz ve uzuv kesme gibi vahşi yöntemler uyguladı. Sankoh, bir operasyonda, ordusuna, bulunan her şeyin yağmalanması emrini verdi. Sankoh’un ortakları Kanu ve Mansaray bu durumdan şikâyet ettikleri gerekçesiyle idam edildi.

30 Kasım 1996’da, Sierra Leone Devlet Başkanı Ahmad Tejan Kabbah ile RUF Lideri Sankoh arasında, iç savaşı sonlandırmak amacıyla Abidjan Barış Antlaşması imzalandı. Fakat Sankoh, antlaşmanın hükümlerine uymadı. RUF Partisi’ne bağlı Silahlı Kuvvetler Devrimci Konseyi, 1997’de Hükûmet’e darbe yaptı. Darbe sonunda Devlet Başkanı Kabbah zorunlu sürgüne gönderildi, Sankoh ise tutuklanarak Nijerya’da ev hapsinde tutuldu. 1999’da salındı.

7 Temmuz 1999’da Devlet Başkanı Ahmad Tejan Kabbah ile RUF Lideri Sankoh arasında Lome Barış Antlaşması imzalandı. Kabbah, Sankoh’a hem umumi af hem de geçici hükûmette bir bakanlık teklifinde bulundu. Fakat Sankoh antlaşmanın hükümlerine yine uymayarak, iç savaşı devam ettirdi. Bunun üzerine Birleşik Krallık ve ECOMOG (Economic Community of West African States Monitoring Group/Batı Afrika Devletlerini İzleme Ekonomik Komitesi) kuvvetleri Sankoh’un lideri olduğu RUF Partisi’nin operasyonlarına müdahale ederek iç savaşı durdurdu.

Sankoh 17 Mayıs 2000’de tutuklandı ve İngilizlere teslim edildi. Savaş suçu işleme, çocuk asker yetiştirme, kölelik ve tecavüz gibi on yedi ayrı suçtan yargılanmaya başlandı. Yargılanmayı bekleyen Sankoh, kalp krizi geçirerek 29 Temmuz 2003’te öldü.Okunma Sayısı : 29