Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Lothar Von Trotha

Adrian Dietrich Lothar von Trotha, 3 Temmuz 1848’de, Prusya İmparatorluğu’nun Sakson eyaletinin başkenti Mahdeburg’da doğdu. Saksonlu soylu bir aileye mensuptur.

1865’te Prusya ordusuna katıldı. Prusya-Avusturya ve Fransa-Prusya savaşlarında savaştı. Bu sebeple ikinci sınıf Demir Haç nişanıyla ödüllendirildi. Kasım 1872’de Bertha Neumann’la evlendi. Ratzeburg’daki Lauenburgisches Jäger taburunda iki yıl komutanlık yaptı. 1894’te, (bugün Tanzanya topraklarında yer alan) Alman Doğu Afrikası’ndaki kolonyal birliklerin komutanı olarak Afrika’ya atandı. Wahehe isyanı da dâhil olmak üzere oradaki isyanları başarıyla bastırdı. Geçici olarak Çin İmparatorluğu’na gönderildi ve orada Boxer isyanını bastırdı. 3 Mayıs 1904’te Alman Güneybatı Afrikası’na başkomutan olarak gönderildi.

Herero isyanı, Alman Güneybatı Afrikası’nda beş aydır devam etmekteydi. Alman kuvvetleri, Hereroların gerilla taktikleri karşısında yenilmekteydi. Trotha’nın birlikleri de bu taktikler karşısında çaresiz kaldı.

Ekim 1904’te Trotha yeni bir savaş planı yapılmasını kararlaştırdı. Waterberg Savaşı’nda ordularına Herero isyancılarının üç taraftan kuşatılmasını emretti. Böylelikle isyancılar, Kalahari Çölü’nün su olmayan Omaheke-Steppe kısmına çekilmek zorunda kalacaklardı. Taktik uygulandı; Herero isyancıları su olmayan kısma çekildi. Trotha su kanallarını zehirletti, iki yüz kırk kilometrelik bir savunma hattı oluşturdu ve kaçmaya çalışan her Hereronun vurulması emrini verdi. Daha sonra tüm Hereroların imha edilmesini istedi.

Trotha’nın bu infaz kararı, kamusal bir tepki uyandırdı. Koloni Bakanı Bernhard von Bülow, Alman İmparatoru II. William’dan, Trotha’nın komutanlıktan alınmasını emretti. Fakat artık çok geçti. Trotha’dan önce 80.000’lik Herero nüfusu 10.000’e indi ve hayatta kalanlar da toplama kamplarına gönderildi.

Trotha’nın orduları Nama adlı etnik gruba doğru ilerledi. 22 Nisan 1905’te Namalara ya teslim olmalarını ya da sonlarının Hererolar gibi olacağını içeren bir nota verdi. Savaş neticesinde 10.000 Namalı öldü, 9.000 Namalı da toplama kampına götürüldü.

Trotha 19 Kasım 1905’te Almanya’ya döndü. 1910’da piyade yüzbaşısı yapıldı. 31 Mart 1920’de Bonn’da öldü.Okunma Sayısı : 30