Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Oliver Cromwell

25 Nisan 1599’da, Huntingdon’da doğdu. 29 Nisan’da vaftiz edildi. Huntingdon Ortaokulu’na gitti. Sonra Sidney Sussex Üniversitesi’nde okudu, fakat babasının ölümü üzerine ailesine yardım etmek için okulundan 1617’de ayrıldı.

22 Ağustos 1620’de Elizabeth Bourchier’le evlendi. Kayınbabası Londra’nın deri tüccarıydı, Essex’te arazileri ve Püriten tanıdıkları vardı. Bu evlilik Cromwell’i Londra’nın ticaret erbabının önde gelen üyeleriyle ve Oliver St John’la tanıştırdı. Bu tanışıklık Cromwell’in askerî ve politik kariyeri için ona önemli bağlantılar sağladı.

1628’de Huntingdonshire Yerel Meclisine seçildi. Meclis üyeleriyle tartışma yaşadığı için Huntingdon’dan ayrıldı ve St Ives’e yerleşti. Çiftçilik yapmaya başladı. 1628 ve 1629’da İngiltere Parlamentosunda Huntingdon’dan milletvekili oldu. Parlamento sonrasında lağvedildi ve Kral I. Charles ülkeyi on bir yıl boyunca tek başına yönetti. Fakat Piskoposlar Savaşı sonrasında Hazine’deki para azalınca, I. Charles parlamentoyu 1640’ta toplamak zorunda kaldı. Cromwell da Cambridge milletvekili olarak meclise girdi. Parlamento üç hafta sonra I. Charles tarafından tekrar lağvedilince, Cromwell ailesiyle beraber 1640’da Londra’ya taşındı.

Parlamento tekrar toplandı. Cromwell yeniden Cambridge milletvekili oldu. “Long Parliment” denen bu kurum, I. Charles’la 1642’de silahlı bir çatışmaya girdi. Cromwell bu çatışmada yer aldı. Bu çatışma bir iç savaşa dönüştü. Cromwell 1643’te Doğu Anglia’da başarılar kazandı. Isle of Ely bölgesine vali olarak atandı.

1644’teki Marston Moor Savaşı yaşanırken, Manchester ordusunda korgeneral rütbesine yükseltildi ve kazanılan başarıyla beraber “Slef-denying Ordinance” adlı yasa, 1645’te meclisten geçirildi. Bu kanuna göre yeni bir ordu kurulacak ve bölgesel ordular tek merkezde toplanacaktı. Yeni Model Ordu Nisan 1645’te kuruldu. Sir Thomas Fairfax bu ordunun komutanı, Cromwell ise korgenerali ve komutan muavini oldu.

Yeni Model Ordu, 1645’teki Naseby Savaşı’nda Kral’ın ordusunu yendi. Langport Savaşı’nda da Kral’ın son ordusu yenildi. I. Charles İskoçlara 5 Mayıs 1646’da teslim olunca, İngilitere İç Savaşı’nın ilki bitmiş oldu.

1647’de parlamento, Kral yanlıları ve karşıtları olarak ikiye ayrıldı. Yeni Model Ordu’nun dağıtılması ve yerine İskoç ordusunun konulması istendi. Cromwell bunu reddetti. Kral’la yapılmaya çalışılan uzlaşmalar başarısız olunca, 1648’de İngiltere İç Savaşı’nın ikincisi yaşandı. Cromwell, Kral I. Charles’ın yargılanıp idam edilmesini destekledi. Çünkü iç savaşı ancak Kral’ın ölümü bitirebilirdi. Kral’ın ölüm ilamı elli dokuz mahkeme üyesinin imzasıyla kabul edildi. Kral I. Charles 30 Ocak 1649’da idam edildi.

İdamın ardından İngiltere’de yönetim değişti ve İngiltere Topluluğu ilan edildi. Rump Parlamentosu kuruldu. Cromwell 1640’ta ve 1647’de İrlanda’yı iki kez işgal etti. 1649’daki işgali daha büyük oldu. İrlandalı köylüler asıldı, yoksulların kulübeleri ateşe verildi ve İrlandalıların topraklarına zorla el konuldu. Bu topraklar İngiliz subay ve askerleri arasında pay edildi ya da lortların eline geçti. Ayaklanmaya katılan İrlandalıların çoğu Amerika’ya köle olarak satıldı.

Cromwell 1651’de Londra’ya döndü. Rump Parlamentosu 1653’de Cromwell’e “Koruyucu Lort” unvanı verdi. Fakat parlamento, yapılan uzlaşı gereği dağılma kararı almadığı ve yeni anayasa çalışmalarına başlamadığı için Cromwell tarafından lağvedildi.

Cromwell, 1655’te, Kral yanlısı bir ayaklanmayı bastırdıktan sonra ülkeyi on bir yönetim bölgesine böldü. İspanya ile süren savaş onu yeniden parlamentoyu açmaya zorladı.

Cromwell, 3 Eylül 1658’de, elli dokuz yaşında, sıtmadan öldü.Okunma Sayısı : 37