Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Papa VIII. Innocentius

Giovanni Battista Cybo, 1432’de İtalya’nın Cenova şehrinde doğdu. Babası, Napoli Kralı’nın naibiydi. Roma’da senatörlük de yaptı.

Giovanni’nin ilk yılları Napoli sarayında geçti. Capua Katedrali rahipliğine atandı. Kral Alfonso’nun ölümünün ardından, Giovanni ile Genoa başpiskoposu arasında bir tercih yapılması gerekti. Giovanni’den Capua rahipliğinden istifa etmesi istendi. İstifasını veren Giovanni eğitim almak üzere önce Padova’ya, sonra Roma’ya gitti.

Giovanni, Roma’da, Kardinal Calandrini’nin maiyetindeki papazlardan biri oldu. 1467’de Papa II. Paul tarafından önce Savona, sonra Molfetta piskoposluğuna getirildi. 1473’te Papa IV. Sixtus tarafından kardinal olarak atandı.

Papa IV. Sixtus Ağustos 1484’te öldü. Otuz ikinci papanın seçilmesi için kardinaller toplantısı yapıldı ve Giovanni, “VIII. Innocentius” adıyla papa oldu.

VIII. Innocentius papalık töreninden sonra Hristiyanlık âlemine Türklere yönelik bir Haçlı seferi yapılması çağrısında bulundu ama bu çağrı dikkate alınmadı. Bunun ilk sebebi, Napoli Kralı I. Ferdinand’la Papa’nın uzun süredir devam eden çatışmasıydı. Ferdinand’ın baskıcı yönetimi, 1485’te aristokratların isyanına yol açmış, VII. Innocentus da bu isyanı desteklemişti Papa, Kral Ferdinand’ı 1489’da aforoz etti ve Fransa Kralı VIII. Charles’ı ordusuyla İtalya’ya gelmeye ve Napoli Krallığı’nı ele geçirmeye davet etti. Krallık ile Papalık arasında çatışma, VIII. Innocentius’un ölümüne kadar devam etti.

Bu dönemde de Osmanlı’da, II. Bayezid tahttaydı ve kardeşi Cem Sultan’la taht mücadelesine girmişti. Cem Sultan, önce Memlûk Sultanı’ndan yardım istedi, ardından Rodos Şövalyeleri’ne sığındı. II. Bayezid, Cem’i salmamaları için Rodoslulara para verdi. Cem de Fransa’daki bir kaleye gönderildi. II. Bayezid, Fransa’ya bir mesaj yolladı ve yıllık bir ücret karşılığında Cem’in alıkonulmasını istedi. Cem Sultan Mart 1489’da VIII. Innocentius’un denetimine verildi. Bu durum, Papa’nın işine yaradı; çünkü II. Bayezid’in Balkanlara saldırması durumunda, Cem’in salıverilmesi tehdidini kullanabilirdi. II. Bayezid, kardeşinin tutulması karşılığında Papa’ya yıllık yüz yirmi bin altın ve kırk beş bin gümüş para ödedi. Cem Sultan, Papa’nın da ölümünden sonra, 25 Şubat 1495’te, Capua’da öldü.

Alman Engizisyon Mahkemecisi Kramer, cadı ve büyücü olduğu düşünülenlere yönelik sürdürülen takibatın daha da genişletilmesi için, VIII. Innocentius’tan bir ricada bulundu. Papa da bu ricayı kabul edip 5 Aralık 1484’te resmî bir bildiri yayımladı. Fakat Kramer bu bildiriye rağmen aradığı desteği bulamadı.

1487\'de, tarihte gayet kötü bir ün kazanmış olan Tomas de Torquemada\'yı İspanya Genel Engezisyon Başkanı ilan etti.

VIII. Innocentius, 25 Temmuz 1492’de öldü.Okunma Sayısı : 41