Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Ratko Mladiç

12 Mart 1943’te Hersek’in Kalinovik şehrinin Bozanovici köyünde doğdu. Bosna ve Hersek o yıllarda Bağımsız Hırvatistan Devleti’nin birer parçasıydı. Bağımsız Hırvatistan Devleti, Almanlar tarafından desteklenen Hırvat Ustaşalar tarafından, işgal edilen Yugoslavya topraklarında yönetilen kukla bir devletti. Mladiç’in babası Neda, Ustaşa lideri Ante Pavelic’in evine saldırmayı amaçlayan partizan grubun içerisindeydi. Saldırı sırasında öldürüldü.

Mladiç ilkokulu bitirdikten sonra, Saraybosna’da, Tito şirketi için kalaycı olarak çalışmaya başladı. 1961’de Zemun’daki Askerî Endüstri Okulu’na girdi. Sonrasında KOV Askerî Akademisi’ne gitti. 27 Eylül 1965’te mezun oldu. Yugoslav Halklarının Ordusu’nda çalışmaya başladı. Sonra Yugoslavka Komünistler Birliği’ne girerek birliğin üyesi oldu.

4 Kasım 1965’te, birliğindeki genç askerlerin komutanlığını yapmak üzere Üsküp’e gönderildi. Nisan 1968’de teğmen oldu. Sırasıyla müfreze, tabur ve tugay komutanlığı yaptı. Kasım 1976’da yüksek askerî öğrenimine başladı ve Belgrad’daki Komuta Kadrosu Akademisi’ni birincilikle bitirdi.

Aralık 1980’de yarbay, Ağustos 1986’da albay oldu. Ocak 1989’da Üsküp Üçüncü Ordu’daki eğitim departmanının başkanı yapıldı. 1991’de ise Priştine kolordusunun komutanlığını üstlendi. Bu dönemde Kosova’daki Sırplarla Arnavutlar arasında gerginliğin en yüksek seviyeye çıktığı bir dönemdi. Aynı yıl, Mladiç, dokuzuncu kolordu kumandanı yapıldı.

Ekim 1991’de tümgeneralliğe yükseltildi ve Hırvatistan Savaşı’na katıldı. Kijevo Kuşatması’nı yönetti.

27 Mart 1992’de Bosna bağımsız oldu. Bosna-Sırp ordusu planlı bir şekilde, Bosna’yı ele geçirmek üzere saldırıya geçti. Sırpların amacı, Büyük Sırbistan’ı kurmaktı. Mladiç Mayıs 1992’de Bosna Sırp Cumhuriyeti tarafından ordunun başkomutanı yapıldı. Sırplar, Bosna topraklarının yarısından fazlasını altı hafta içinde ele geçirdi. Bu işgal süresince şiddet kullanmaktan çekinilmedi. Neticede Boşnak nüfusunun yarısı, yani yaklaşık iki milyon insan etnik temizliğe tabi tutuldu. Saraybosna kuşatması dört yıl sürdü. 11 Temmuz 1995’te Srebrenica, Mladiç önderliğinde ele geçirildi. Katliamlar Srebrenica’da da devam etti. 11 ila 17 Temmuz 1995’de sekiz binden fazla erkek öldürüldü. Bosna Savaşı’nın bilançosu ağır oldu. Tahmini olarak iki yüz elli binden fazla insan öldü, bir milyon sekiz yüz bin kişi de evlerinden sürüldü.

Mladiç on altı yıl boyunca Sırbistan’da saklandı. Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı Lahey\'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından arandı ve 26 Mayıs 2011’de Sırp istihbaratı tarafından yakalandı. 31 Mayıs 2011’de ise Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ne gönderildi. Aynı mahkeme, 2017’de, Mladiç’i on ayrı suçtan yargıladı ve Mladic ömür boyu hapse mahkûm edildi.Okunma Sayısı : 30