Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Vasiliy Blohin

Vasily Mihailoviç Blohin, 7 Şubat 1895’te doğdu. I. Dünya Savaşı boyunca Rus ordusunda savaştı. Mart 1921’de Sovyetler’in istihbarat ve güvenlik teşkilatı Çeka’ya katıldı. Stalin’in ilgisini çekince terfi etti ve altı yıl içerisinde, İçişleri Halk Komiserliğinin (NKVD) Yürütme Dairesinin başına getirildi. Bu daire, Stalin tarafından suikast, işkence, tehdit ve idam gibi, gizli bir şekilde yürütülen karanlık işlerin idaresi için özel olarak kurulan bir birimdi. Birimin karargâhı Moskova’daydı. Birimde çalışanların hepsi, bizzat Stalin tarafından seçilmekteydi. Emirler sadece Stalin tarafından verilirdi. Stalin döneminde bu birimde sekiz yüz binin üzerinde insan idam edildi.

Blohin ise bu birimin hapishane komutanıydı. Suçlu olduğu düşünülenleri hapse atmakla ve idamı uygulamakla yükümlüydü. Hizmetinden ötürü 1937’de Onur Rozeti Nişanı’yla ödüllendirildi.

Sovyetler’in Polonya’yı 1939’da işgal etmesiyle, polis ve asker binlerce Polonyalı esir alınmıştı. Blohin’in en bilinen işi, Nisan 1940’ta, Ostaşkov’daki savaş kampında esir tutulan yedi bin kadar Polonyalıyı Katyn ormanında vurarak öldürmek oldu. Mihail Gorbaçov, 1990’da, Stalin’in katliamlarını içeren bir dosyayı Leh Hükûmeti’ne gönderdi. Dosyaya göre Stalin dönemindeki idamlar, birbirini takip eden yirmi sekiz gece süresince, NKVD’nin Kalinin’deki karargâhında yer alan odalarda gerçekleştirilmişti. İdamları bizzat gerçekleştirense Blohin’in kendisiydi.

Blohin, her gece üç yüz kişiyi idam etmeye karar verdi. İdam edilecekler, önce bir odaya alındı ve kimlikleri tespit edildi. Ardından elleri bağlanarak yan tarafta yer alan idam odasına gönderildi. İdamlıklar duvarın önüne dizildi ve Blohin her suçluyu bizzat kurşunlayarak öldürdü. Bazı idamlıklarsa Andrei Rubanov tarafından infaz edildi. Her idam oturumundan sonra cesetler kaldırıldı ve yerdeki kanlar hortumla su tutularak temizlendi. İdamlar akşam başlar ve şafağa kadar devam ederdi. Cesetler iki gecede bir, arka odadan alınıp kamyonlara yüklenir, Tver Oblast’taki Mednoye köyüne götürülür, bir buldozer yardımıyla, önceden kazılmış sekize on metre ebatındaki hendeklere bırakılır ve şafak sökmeden mezarların üstü kapatılırdı.

Blohin 27 Nisan 1940’ta, verilen görevleri etkili bir şekilde yerine getirmesi dolayısıyla, gizli bir şekilde, Kızıl Bayrak Nişanı’yla ödüllendirildi. Blohin’in yirmi sekiz gün içerisinde yedi bin civarındaki insanı sadece tek başına, düzenli ve örgütlü bir şekilde infaz etmesi, onun 2010’da “En Üretken İnfaz Memuru” sıfatıyla Guinnes Dünya Rekorlar Kitabı’na girmesine sebep oldu.

Blohin, Stalin’in ölümünün ardından Mart 1953’te zorla emekli edildi. Stalin döneminde aldığı tüm rütbeler söküldü. 3 Şubat 1955’te intihar etti.Okunma Sayısı : 28