Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Yahya Han

Ağa Muhammed Yahya Han, 4 Şubat 1917’de, İngiliz sömürgesindeki Hindistan’ın (şu anda Pakistan topraklarında yer alan) Punjab eyaletinin Chakwal ilinde doğdu. Colonel Brown Cambridge Okulu’nda okudu. Punjab Üniversitesi’nden mezun oldu. 1938’de, Dehradun’daki Hindistan Askerî Akademisi’nde görevlendirildi. II. Dünya Savaşı’na katıldı ve Haziran 1942’de Mihver Devletleri’nce yakalandı. İtalya’daki bir esir kampına götürüldü. Oradan üçüncü denemesinde kaçmayı başardı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Pakistan ordusuna katıldı. Koloni yüzbaşısı oldu. Otuz dört yaşında tuğgeneral yapıldı. Pakistan ordususunu modernleştirmek isteyen Eyüb Han tarafından ordunun başına getirildi. Eyüb Han’a, 1965’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yardım etti. Aynı yıl Hindistan’la yapılan savaşın komutanlığını yaptı. Fakat bu savaşta başarısız oldu. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Eyüb Han tarafından korgeneral yapıldı. Mart 1966’da Pakistan ordusunun başkomutanı oldu. Bu konumdayken, kendinden önce kornegeral olan Altaf Kadir’i ve başkomutan Bahtiyar Rana’yı görevinden etti. Yahya Han, başkomutan olduktan sonra Pakistan ordusunu yeniden düzenledi. Ordu tek bir karargâh üzerinden kumanda edilmeye başlandı. Pakistan, ordusuna yardım edilmesi için yönünü Çin’e çevirdi.

Eyüb Han, 1965’te cumhurbaşkanı oldu. Ülkenin güneyinde sürmekte olan direniş 1969 Ocak’ında kitlesel bir nitelik kazandı. Direnişçilerle iletişime geçmesine rağmen başarılı olamayan Eyüp Han, iktidarı Mart 1969’da Yahya Han’a devretti. Yahya Han iktidar olur olmaz sıkıyönetim ilan etti. Bu problemlerden biri, etnik gerilimdi. Yirmi yıldır devam eden etnik çatışma neticesinde Puncabiler, Peştunlar ve Muhacirler Batı Pakistan bölgesinde, Bengal Müslümanları da Doğu Pakistan bölgesinde toplanmıştı. Yahya Han’ın iktidarı ve sıkıyönetimi ülke problemlerini daha da derinleştirdi. Anayasa yürürlükten kaldırıldı, meclis dağıtıldı.

Yahya Han, 1970’de ülke genelinde başkanlık seçimi yapılacağını ilan etti ve parlamenter demokrasiyi geri getirdi. Seçim yarışına girildi. Seçimleri Doğu Pakistanlı lider Şeyh Mucibur Rahman’ın partisi kazandı. Böylelikle bu parti, ülkeyi yönetme hakkını da elde etti. Rahman başbakan oldu. Ama Pakistan Halklarının Partisi lideri Zülfikar Ali Butta, Rahman’ın başbakanlığını kabul etmedi. Başbakan Rahman sıkıyönetimi kaldırdı.

Batı ve Doğu Pakistan bölgeleri iktidarda anlaşamamaktaydı. Rahman, önderliğindeki Doğu Pakistan Avami Birliği, özerklik için genel bir grev başlattı. Bu durum iç karışıklığa dönüştü ve Hindistan’ın 1971’de dâhil olmasıyla Bangladeş Bağımsızlık Savaşı başlamış oldu. Yaşanan savaş sonrasında 1971’de Batı Pakistan, Bangladeş adıyla bağımsızlığını ilan ederek Pakistan’dan ayrıldı.

Yahya Han 1979’a kadar ev hapsinde kaldı. 19 Ağustos 1980’de öldü.Okunma Sayısı : 42